Järjestyksessään 75. IFBB:n MM-kilpailut järjestettiin Espanjan Santa Susannassa 4.-7.11.2021, johon osallistui tänä vuonna ennätykselliset yli 1500 urheilijaa vastaten lähes 1800 kisasuorituksesta.

Neljän päivää kestäneiden kilpailuiden aikana Suomen 71 urheilijan joukkue juhli neljää MM-kultaa Pernilla Böckermanin, Claudia Päivänurmen, Sherko Eliassin ja Nuutti Kokkosen tultua kruunatuiksi sarjansa maailman parhaaksi. Suomen mitalisarakkeeseen hopeisen MM-mitalin toivat Aapo Kilpeläinen, Sofia Fagerström, Ronja Mannerheimo, Nuutti Kokkonen ja Pernilla Böckerman. Jasmin Mantila ja Sonja Ollila täydensivät Suomen värisuoran MM-pronssillaan.

CLASSIC BODYBUILDING

Yleinen sarja

-180 cm
Robert Nitz, Espoo (ei sijoitusta)

+ 180 cm
9. Jeve Ojala, Jyväskylä

Juniorit 16-23-vuotiaat
2. Nuutti Kokkonen, Kuopio

Masters 45-49-vuotiaat
7. Aapo Kilpeläinen,

Masters 40-44-vuotiaat
Robert Nitz, Espoo (ei sijoitusta)

GAMES CLASSIC BODYBUILDING

Yleinen sarja

– 175 cm
8. Nuutti Kokkonen, Kuopio
Aram Hajipour, Turku (ei sijoitusta)

+ 175 cm
4. Jeve Ojala, Jyväskylä
8. Robert Nitz, Espoo

Juniorit
16-23-vuotiaat
1. Nuutti Kokkonen, Kuopio

Masters

40-44-vuotiaat
5. Robert Nitz, Espoo
8. Aram Hajipour, Tampere

+45-vuotiaat
2. Aapo Kilpeläinen, Tampere

BODY FITNESS

Juniorit
16-20-vuotiaat
1. Claudia Päivänurmi, Joensuu

Yleinen sarja

– 158 cm
5. Jenni Mäenpää, Oulu
Tanja Tuohino, Jääli (ei sijoitusta)
Essi Törrönen, Kemi (ei sijoitusta)

– 163 cm
6. Jenny Karjalainen, Oulu
10. Jonna Mäkinen, Rovaniemi
Krista Anttonen, Tampere (ei sijoitusta)
Heli Pakarinen, Kuopio (ei sijoitusta)

– 168 cm
10. Linda Vallin, Tampere
12. Miisa Haakana, Espoo
Elina Nöjd, Helsinki (ei sijoitusta)
Suvi Kaukainen, Rauma (ei sijoitusta)
Essi Hämäläinen, Nurmijärvi (ei sijoitusta)
Heidi Järvinen, Muurame (ei sijoitusta)

+ 168 cm
Heidi-Mari Ojala, Kuopio (ei sijoitusta)
Katariina Pitkänen, Turku (ei sijoitusta)

Masters

35-39-vuotiaat
Hanna Korhonen, Kuopio (ei sijoitusta)
Essi Hämäläinen, Nurmijärvi (ei sijoitusta)
Krista Luoto, Helsinki (ei sijoitusta)
Taina Tarvainen, Salo (ei sijoitusta)
Tiina Kulmala, Vantaa (ei sijoitusta)
Tiina Skinnari, Keminmaa (ei sijoitusta)
Heidi Järvinen, Muurame (ei sijoitusta)

40-44-vuotiaat
6. Suvi Kaukainen, Rauma
Sanna Saarman-Kemppi, Espoo

+45-vuotiaat
4. Tiina Niinimäki, Pirkkala
7. Heli Pakarinen, Kuopio
9. Minna Hotti, Vääksy
11. Susan Hakala, Akaa
12. Linda Backlund, Maxmo

MEN’S PHYSIQUE

Yleinen sarja

– 170 cm
1. Sherko Eliassi, Turku

Juniorit 21-23-vuotiaat

+178 cm
12. Santeri Mettälä, Tampere

ACROBATIC FITNESS

Juniorit 21-23-vuotiaat
3. Jasmin Mantila, Helsinki

Yleinen sarja

– 163 cm
5. Janica Aherikko, Helsinki
9. Jasmin Mantila, Helsinki

WELLNESS FITNESS

Yleinen sarja

– 158 cm
5. Sena Coban, Hyvinkää
7. Oona Hentunen, Jyväskylä

– 163 cm
6. Sofia Fagerström, Vantaa
8. Johanna Keikko, Helsinki
Jaana Seppä, Oulu (ei sijoitusta)
Laura Peltomäki, Tampere (ei sijoitusta)

– 168 cm
6. Sirke Virkkunen, Helsinki
11. Nelli Heikkilä, Helsinki

+ 168 cm
11. Saina Savage, Tampere

Juniorit 21-23-vuotiaat

-163 cm
2. Sofia Fagerström, Vantaa

Masters

35-39-vuotiaat
4. Sari Uski, Turku
7. Jaana Seppä, Oulu
10. Anna Ropponen, Mikkeli
11. Saina Savage, Tampere
12. Sanna Kauramäki, Tampere

+40-vuotiaat
6. Sanna Raumala, Oulunsalo
7. Katja Podduikin, Kuopio

WOMEN’S PHYSIQUE

Yleinen sarja

-163 cm
Tanja Ekola, Nokia (ei sijoitusta)

+163 cm
9. Ulpu Silvennoinen, Vesivehmaa

Masters +35-vuotiaat
Tanja Ekola, Nokia (ei sijoitusta)
Ulpu Silvennoinen, Vesivehmaa (ei sijoitusta)

BIKINI FITNESS

Juniorit

16-20-vuotiaat

– 166 cm
5. Oona Kaartinen, Järvenpää

+ 166 cm
3. Sonja Ollila, Valkeakoski

21-23-vuotiaat

-160 cm
12. Aino Kotiluoto, Espoo

– 166 cm
6. Taru Partanen, Jyväskylä

+166 cm
1. Pernilla Böckerman, Helsinki
2. Ronja Mannerheimo, Tampere
9. Julia Heikkinen, Helsinki
Niina Laamanen, Tampere (ei sijoitusta)

Beginners
6. Niina Laamanen, Tampere
9. Sonja Ristolainen, Äänekoski

Yleinen sarja

– 158 cm
7. Roosa Räsänen, Siilinjärvi
Oona Kaartinen, Järvenpää (ei sijoitusta)

– 160 cm
11. Elvi-Victoria Alekseeva, Jyväskylä
Aino Kotiluoto, Espoo (ei sijoitusta)

– 164 cm
4. Venla Vierto, Tampere
5. Ella Mård, Turku

– 166 cm
6. Taru Partanen, Jyväskylä
Riina Kiikkala, Tampere (ei sijoitusta)

– 169 cm
4. Rosa Paloperä, Helsinki
8. Ronja Mannerheimo,
Julia Heikkinen, Helsinki (ei sijoitusta)

– 172 cm
2. Pernilla Böckerman, Helsinki
Niina Laamanen, Tampere (ei sijoitusta)
Milla Tukiainen, Tampere (ei sijoitusta)
Petra Vanhapiha, Helsinki (ei sijoitusta)

+ 172 cm
6. Sonja Ollila, Valkeakoski

Masters

40-44-vuotiaat
Sonja Ristolainen, Äänekoski (ei sijoitusta)

+45-vuotiaat
Marja Mäkelä, Kerava (ei sijoitusta)
Päivi Säisä, Iisalmi (ei sijoitusta)

CLASSIC PHYSIQUE

Yleinen sarja
– 180 cm
Benard Antwi, Kuusamo (ei sijoitusta)

Maiden mestaruuskilpailu
3. Suomi, fitness -lajit
3. Suomi, juniorisarjat
13. Suomi, miesten sarjat
15. Suomi, masters -sarjat

Seuraa meitä myös instagramissa

Yhteistyössä SEO-markkinoinnin kanssa