Suomen Fitnessurheilu ry:n hallitus on saamansa, arvokilpailuoikeuksia koskevan ehdotuksen perusteella tehnyt päätöksen yleisen sarjan kilpailijoiden EM- ja MM-kilpailuoikeussääntöjen muuttamisesta.
Edustusoikeus arvokisoissa (EM ja MM) on vain Suomen kansalaisuuden omaavilla urheilijoilla. Yleisen sarjan karsintakilpailun oman sarjan voittajalle maksetaan EM-ja MM-kilpailuihin kilpailumaksu ja -matka.
Kuitenkin jos sarjassa on kilpailijoita kuusi tai enemmän, myös toiseksi ja kolmanneksi tulleet urheilijat saavat edustusoikeuden EM- ja MM-kilpailuihin, mutta kilpailumatka on heille omakustanteinen. Jos kyseisessä sarjassa on puolestaan 1-4 kilpailijaa, ainoastaan toiseksi tullut urheilija saa edustusoikeuden omakustanteisesti arvokilpailuihin.
Kun sarjassa on kolme tai vähemmän, tällöin ainoastaan voittaja saa edustusoikeuden ja hänelle maksetaan kilpailumatka.
Fitness SM-kilpailu toimii yleisen sarjan MM-karsintakilpailuna, kun taas keväällä järjestettävä Fitness Classic toimii EM-karsintakilpailuna.
Kyseinen sääntömuutos ei koske juniori- eikä masters-sarjoja.
Suomen Fitnessurheilu ry:n hallitus on muuttanut yleisen sarjan kilpailijoiden EM- ja MM-kilpailuoikeuteen johtavia sääntöjä
