Valmentajat


Suomen Fitnessurheilu ry. suosittelee kaikkia fitness-lajien piirissä toimivia valmentajia allekirjoittamaan valmentajasopimuksen ja maksamaan valmentajalisenssin. Lisenssiurheilijoita ja lajin harrastajia suositellaan ensisijaisesti käyttämään Suomen Fitnessurheilu ry:n virallisten valmentajien palveluita. Valmentajille järjestetään vähintään kaksi kertaa vuodessa koulutustilaisuuksia.


 


Suomen Fitnessurheilu ry. suosittelee jokaista urheilijaa ja valmentajaa laatimaan kirjallisen sopimuksen keskinäistä valmennussuhteestaan. Tähän suosittelemme käyttämään fitnessurheilijan sopimus -pohjaa.


 


Valmentajalisenssi

Valmentajalisenssin lunastaneet valmentajat saavat nimensä ja yhteystietonsa Suomen Fitnessurheilu ry:n valmentajat-sivulle, josta lajin urheilijat sekä uudet harrastajat voivat löytää itselleen valmentajan. Lisäksi valmentajalisenssin lunastanut valmentaja saa nimellä varustetun koko vuoden passin backstage -tiloihin kaikkiin kilpailuihin, joten viralliset valmentajat eivät vie tiimien huoltajakorttipaikkoja. Valmentajakortin saa hakea kilpailujen rekisteröitymistilaisuudesta. Passeja ei postiteta, vaan ne noudetaan henkilöllisyystodistusta vastaan. Valmentajalisenssi on henkilökohtainen!


 


Kuinka pääsen Suomen Fitnessurheilu ry:n viralliseksi valmentajaksi?

Suomen Fitnessurheilu ry:n valmentajalisenssin kriteerit

Virallisella valmentajalla tulee olla jokin seuraavista koulutuksista:

–       Liikuntatieteiden maisteri (LitM)

–       Valmentajan erikoisammattitutkinto (VEAT) tai ammattitutkinto (VAT)

–       Liikunnan ohjaaja AMK (LO AMK)

–       Liikunnan ammattitutkinto (fitness- ja ravintovalmentajakoulutus)

–       Fysioterapia AMK

–       Liikunnan ohjaaja (LO)

–       Liikuntaneuvoja (LN)

–       II-tason lajivalmentajatutkinto

–       Personal Trainer – koulutus

–       Tai huomattava valmennuskokemus fitness-lajeista.


 


Lähetä kopio kriteerit täyttävästä tutkintotodistuksesta tai huomattavasta valmennuskokemuksestasi fitness-lajeissa sekä lyhyt esittely: ”Miksi haluan Suomen Fitnessurheilu ry:n viralliseksi valmentajaksi?” osoitteeseen: ville.isola@suomenfitnessurheilu.fi


 


Tämän jälkeen allekirjoittamalla valmentajasopimus sekä maksamalla valmentajalisenssin Suomen Fitnessurheilu ry:n tilille: FI12 5612 1120 3141 06 lunastat itsellesi virallisen valmentaja –tittelin.


 


Valmentajalisenssin hinta on 100 €


 


Jos sinulla on oma virallinen Suomen Fitnessurheilu ry:n tiimi tai olet suorittanut  I-tason fitnessvalmentajakoulutuksen tai Lapin Urheiluopistolla järjestettävän liikunnan ammattitutkinnon (fitness- ja ravintovalmentajakoulutus)


 


Muussa tapauksessa valmentajalisenssin hinta on 250 €.


 


Virallinen valmentajalisenssi oikeuttaa:



  • Kilpailuihin backstage -passin, jolla pääset kulkemaan vapaasti kilpailujen lämmittelyalueella

  • Pääsyn suljetulle virallisten valmentajien facebook-kanavalle

  • Nimi ja yhteystiedot Suomen Fitnessurheilu ry:n internet-sivustolle

  • Alennusta Suomen Urheiluopiston ja Suomen Fitnessurheilu ry:n järjestämistä koulutuksista I-tason ja II-tason fitnessvalmentajakoulutuksista.


Suomen Fitnessurheilu ry:n viralliset valmentajat (päivitetty 22.9.2017)


 


Aalto Maiju, Nokia

Team Balanced Body

maiju.m.aalto@gmail.com


 


Juuso Ala-Haavisto, Jämsä

Team Karboni

juuso@karboni.fi


 


Teemu Eloranta, Kouvola

Team Victory

teemu.eloranta@kolumbus.fi


 


Timo Eloranta, Helsinki

Team Badass Athletes

timo@badassathletes.fi


 


Harri Forsberg, Tampere

Team Fitfarm

harri@fitfarm.fi


 


Katarina Hemling, Naantali

Team Bodyrock

katarina.hemling@gmail.com


 


Mikko Isometsä, Oulu


Euphoria Fitness Team


mikko@euphoriafitness.fi


 


Tytti Kajasniemi, Vantaa

Team Force

tytti@sportsnutrition.fi


 


Caroliina Kinnarinen, Tampere

Team Daddy´s Girl

caroliina.kinnarinen@gmail.com


 


Sampo Kirjovaara, Lahti

PT Team Fit

kirjovaara@gmail.com


 


Timo Kiviniemi, Ylivieska

Team Fysiomotion

timo.kiviniemi@fysiomotion.fi 


 


Mika Korhonen, Helsinki

Team Tähtikunto

master.korhonen@kolumbus.fi


 


Johanna Koskinen, Lahti

PT Team Fit

koskinen.johanna08@gmail.com


 


Tanja Koskinen, Lohja

Team Strong Body

tanja.k.koskinen@gmail.com


 


Pauliina Käiväräinen, Lappeenranta

Team Athlete Figures

p.kaivarainen@hotmail.com


 


Aki Mähönen, Helsinki

Team Sporttimekka

aki@akimahonen.fi


 


Sari Mihailov, Vantaa

Team Power Fit

sartsa81@hotmail.com


 


Jari-Pekka Nalkki, Tampere


Team Same Goal


jaripekkanalkki@gmail.com


 


Niina Nevalainen, Järvenpää

Team Trec Nutrition

niina2008@hotmail.fi


 


Kristian Nieminen, Sodankylä

kristian.nieminen@gmail.com


 



Jutta Rossi, Pori

Team Piukat Paikat





 


Andone Rotov, Helsinki

Team XCore

andonerotov@gmail.com


 


Tia Ruhanen, Mikkeli

DreamFit Team

dreamfitmikkeli@gmail.com


 


Marre Ruotsalainen, Turku


Team SuperMoves


marre@supermovesfitnessteam.fi


 


Jari Sorsa, Lahti

Team Fit Diamonds Team

jari@fitdiamonds.fi


 


Maarit Suomenkorpi, Helsinki

Team Tähtikunto

maarit.suomenkorpi@gmail.com


 


Markku Tikka, Turku

ProTrainer Team

mt@protrainer.fi


 



Maiju Wihlman, Pori

Team Piukat Paikat