Viralliset valmentajat


Fitnessurheilu on huippu-urheilua, joka vaatii tehokasta voima- ja poseerausharjoittelua, kurinalaista ruokavalion noudattamista ja hyvää palautumista. Lopputuloksena on lihaksikas, urheilullinen ja hyvin harjoitettu vartalo. Suomen Fitnessurheilu ry. suosittelee ottamaan mahdollisimman nopeasti yhteyttä ammattitaitoiseen valmentajaan, joka auttaa sinua niin voima- kuin poseerausharjoittelussa sekä ruokavalion noudattamisessa. Palkkaamalla ammattitaitoisen valmentajan opit harjoittelusta, ruokavalion noudattamisesta, fitnessurheilun elämäntavasta sekä kehityt nopeasti kohti tavoitteitasi.


Valmentaja kannattaa olla sellainen, joka on suorittanut Suomen Fitnessurheilu ry:n virallinen valmentaja. Tällöin urheilija varmistuu siitä, että hänen valmentajansa on saanut asianmukaisen koulutuksen työhönsä sekä hän kehittää ammattitaitoaan kokoajan. Valmentajan valinnassa loppukädessä vaikuttaa urheilijan ja valmentajan välinen vuorovaikutussuhde, sillä lähes jokaisella valmentajalla on esimerkiksi sama tieto harjoittelusta ja ruokavalion laadinnasta. Suomen Fitnessurheilu ry:n viralliset valmentajat noudattavat kaikissa toiminnassaan SFU:n sääntöjä sekä antidopingohjelmaa sekä valmennuksen arvoja joita ovat 1) ilo,innostus ja intohimo 2) pyrkimys erinomaisuuteen ja jatkuvaan itsensä kehittämiseen, 3) yrittäminen ja sisu 4) kunnioitus ja reilu peli sekä 5) yhdessä tekeminen


Lisenssiurheilijoita ja lajin harrastajia suositellaan ensisijaisesti käyttämään Suomen Fitnessurheilu ry:n virallisten valmentajien palveluita. Valmentajille järjestetään vähintään kaksi kertaa vuodessa koulutustilaisuuksia. Viralliset valmentajat ovat suorittaneet vaativan I-tason Fitnessvalmentajakoulutuksen. Suomen Fitnessurheilu ry. suosittelee jokaista urheilijaa ja valmentajaa laatimaan kirjallisen sopimuksen keskinäistä valmennussuhteestaan. Tähän suosittelemme käyttämään fitnessurheilijan sopimus -pohjaa.


Valmentajalisenssi
Valmentajalisenssin maksaneet, vähintään I-tason fitnessvalmentajakoulutuksen suorittaneet valmentajat saavat nimensä ja yhteystietonsa tälle sivustolle.


Valmentajalisenssi tulee automaattisesti niille henkilöille, jotka ovat suorittaneet kyseisenä vuotena I-tason Fitnessvalmentajakoulutuksen.



Suomen Fitnessurheilu ry:n viralliset Valmentajat 2020 eri tasoittain. Päivitetty 13.7.2020





II-tason fitnessvalmentajakoulutuksen suorittaneet Suomen Fitnessurheilu ry:n viralliset valmentajat tunnistat tästä logosta:































































































































































Etunimi Sukunimi Paikkakunta Sähköpostiosoite
Vilho Ahola Helsinki  
Juuso Ala-Haavisto Jämsä juuso@karboni.fi
Natalia Belousova Helsinki belousova.ntl@gmail.com
Juha Hakala Tampere hierojajussi.hakala@gmail.com
Marko Halonen Oulu marko.halonen@molnlycke.com
Nima Hassanpour Turku Nima1369@hotmail.com
Marika Hillgren Turku posti@marikahillgren.fi
Saila Hilvola Hämeenlinna saila.fullfocus@gmail.com
Maija Jouhki Vantaa maija.jouhki@suomenfitnessurheilu.fi
Sanna Kiiski Rauma info@3flow.fi
Marianne Kankaisto Tampere marianne.kankaisto@mymes.fi
Timo Kiviniemi Ylivieska timo.fyspt@gmail.com
Jussi Koivisto Helsinki koivistojussi@outlook.com
Tanja Koskinen Lohja tanja.k.koskinen@gmail.com
Pauliina Käiväräinen Lappeenranta p.kaivarainen@hotmail.com
Ville Lehkonen Joensuu ville.lehkonen@gmail.com
Miia Malmi Tampere, Turku miiamalmi@hotmail.com
Jaana Manner Seinäjoki jaanamanner1@gmail.com
Niina Mantila Helsinki eastbody@gmail.com
Karo Oksanen Porvoo karo@fitfabriken.fi
Jari-Pekka Pulkkinen Tornio j.p.pulkkinen@jiipee.fi
Juha Sjögrén Pori jsfitnessfinland@gmail.com
Markku Tikka Turku mt@protrainer.fi
Sari Uski Turku uski.sari@gmail.com



I-tason fitnessvalmentajakoulutuksen suorittaneet Suomen Fitnessurheilu ry:n viralliset valmentajat tunnistat tästä logosta:









































































































































































































































































































































































































































































































Etunimi Sukunimi Paikkakunta Sähköpostiosoite
Maiju Minea Aalto Nokia teambalancedbody@gmail.com
Kalle Aaltonen Lahti kalleaa@gmail.com
Heta Ahonen Hamina heta.ahonen@hotmail.fi
Heli Ahvenainen Kotka heli@powergym.fi
Antti Ala-Laurinaho Turku antti.alalaurinaho@gmail.com
Laura Antikainen Hyvinkää laura@elixirhyvinkaa.fi
Robert Back Vaasa trifinityrobert@gmail.com
Vappu Berg Porvoo vappukberg@gmail.com
Jurate Budaite Turku jurate.budaite@gmail.com
Heidi Edelmann Jyväskylä heidiedelmann@hotmail.com
Harri Forsberg Tampere harri@fitfarm.fi
Johnny  Fury Helsinki ptjohnnyfuru@gmail.com
Riikka Harjula Tampere riikka@myrskytreeni.com
Jani Heino Imatra jani.heino-78@hotmail.com
Markus Heinänen Helsinki markus.heinanen@gmail.com
Katarina Hemling Naantali katarina.hemling@gmail.com
Minna Hotti Vääksy minna.hotti@icloud.com
Susanna Hurskainen Rauma Susannaeh@hotmail.com
Iina Huttu Viitasaari iina.huttu@gmail.com
Mikko Isometsä Oulu mikko@euphoriafitness.fi
Kati Jokinen Kuortane kati@flowunit.fi
Janita Juujärvi Rovaniemi janita.juujarvi@gmail.com
Sanna Kaipainen Jyväskylä sannakaipainen@outlook.com
Tytti Kajasniemi Helsinki tytti@sportsnutrition.fi
Melina Keltaniemi Vantaa keltaniemi.melina@gmail.com
Viktoria Khokhlova Itä-Uusimaa viktoria.khokhlova@gmail.com
Caroliina Kinnarinen Helsinki caroliina.kinnarinen@gmail.com
Sampo Kirjovaara Lahti kirjovaara@gmail.com
Markus Koivula Hyvinkää markus@elixirhyvinkaa.fi
Jaakko Koponen Sotkamo Jaakkokoponen06@gmail.com
Mika Korhonen Espoo, Helsinki master.korhonen@kolumbus.fi
Jaana Kotkansalo Kemi jaanakotkansalo@gmail.com
Riikka Kuokkanen Oulu riikka.kuokkanen@gmail.com
Aino-Maija Laurila Porvoo aino-maija.laurila@nfe.fi
John Lausvuo Helsinki john.lausvuo@gmail.com
Sini Lehtonen Tampere sini@bullsallout.fi
Luukas Lindeman Helsinki luukas_lindeman@hotmail.com
Ville Loihuranta Lahti, Kouvola loihuranta.ville@gmail.com
Kristi Loukusa Vuokatti kristi.annika@gmail.com
Sara Länsivuori Helsinki Sara.lansivuori@hotmail.com
Ismo Manninen Ruutana Ismo.manninen@elisa.fi
Mikko Mantila Helsinki eastbody@gmail.com
Sari Mihailov Vantaa sartsa81@hotmail.com
Sami Muhonen Helsinki sami@fitnesscorner.fi
Anu Mäkinen Tampere anu.makinen@leidi.fi
Emmi Nenonen Espoo nenonen.emmi@gmail.com
Niina Nevalainen Järvenpää niina2008@hotmail.fi
Veera Niskanen Hamina, Espoo veeramaria83@gmail.com
Miia Nyyssönen Kuopio fysiomaker@gmail.com
Jeve Ojala Jyväskylä jeve.ojala@windowslive.com
Lauri Perälä Imatra finnishphysiqueacademy@gmail.com
Nina Pollari Vantaa nninapollari@gmail.com
Tarja Pääkkönen Vantaa ddarjaminn@gmail.com
Pia Raittinen Tampere pia.raittinen@gmail.com
Jani Rajala Eura jani@tzemppi.fi
Sanna Rajala Paimio info@fitlife.fi
Kia Rantalainen Lahti kia.rantalainen@gmail.com
Petra Rautakallio Pori p.rautakallio@gmail.com
Pepita Ravantti Lahti pepita.ravantti@gmail.com
Jussi Rintamäki Tampere, Hämeenkyrö jussi@kehopaja.net
Andone Rotov Helsinki andonerotov@gmail.com
Ringa Ruisniemi Pori ringa@wellgo.fi
Heli Räsänen Joensuu heli.rasanen10@gmail.com
Hanna Saario Salo hanna.saario@tsemppis.fi
Jessica Silfvernagel Vaasa info@jsilfvernagel.fi
Jani Sinisalo Kaarina jani.sinisalo@elisanet.fi
Jutta Sippo Pori jutta.rossi@gmail.com
Linda Sonntag Porvoo linda@fitfabriken.fi
Tuomas Takalo Helsinki prolevelvalmennus@gmail.com
Tomi Takamaa Vantaa tomi.takamaa@gmail.com
Katarina Tunturi Helsinki katarina@katarinatunturi.com
Juha Tuominen Lohja juha.tuominen87@gmail.com
Salla Vainio Lahti vainsall@gmail.com
Jarkko Veijola Eurajoki ptjarkkoveijola@gmail.com
Heli Veteli Iisalmi heli.veteli@ladyline.fi
Anna Virmajoki Helsinki prolevelvalmennus@gmail.com
Marjo Voutilainen Helsinki marjovoutilainen@hotmail.com
Jami Vuorenmaa Tampere jami.vuorenmaa@zoho.com
Maiju Wihlman Pori maiju@piukatpaikat.fi

Rekisteriseloste Suomen Olympiakomitea
Rekisteriseloste Suomen Fitnessurheilu ry.

Seuraa meitä myös instagramissa

Yhteistyössä SEO-markkinoinnin kanssa